Blog

Odkud se vzaly medaile a poháry?

V dnešní době je naprosto běžné, že vítěz sportovního turnaje získá vítězný pohár či medaili.  U medailí se většinou oceňují první tři místa, pohár však získává pouze vítěz. Tato sportovní trofej tak může vypadat libovolně, nejčastěji jako miniaturní socha, která symbolizuje danou sportovní disciplínu. Odkud se tyto zvyklosti vzaly?

 

Jak vznikají nejslavnější sportovní trofeje?

Vítězné trofeje, poháry a medaile jsou věci, bez kterých si už žádné sportovní utkání nedovedeme představit. Chvíle, kdy sportovec pozvedne pohár nad hlavu, jsou výjimečné nejen pro něj, ale i pro všechny jeho fanoušky. Podívejte se s námi na historii Stanley cupu, zjistěte, jaká unikátní trofej se vyrábí v malé české sklárně, nebo kdo dával do medailí kousky meteoritu.

4 nejproslulejší trofeje, které by chtěl získat každý sportovec

Na světě probíhají miliony soutěží a turnajů, od školních klání až po velké sportovní ligy, ve kterých můžete vyhrát mnoho medailí a pohárů. Existuje však několik výjimečných trofejí, o jejichž zisku snil alespoň jednou snad každý z nás - obléci si žlutý trikot, pozvednout nad hlavu Stanley Cup, užívat si ovace po vítězném Super Bowlu či si nechat obléci zelené sako na Masters. Podívejte se s námi na 4 nejvýznamnější sportovní akce světa a legendární trofeje, které jsou s nimi spojeny.

Olympijské medaile – je zlatá skutečně zlatá?

Účast na olympijských hrách je vrcholem kariéry každého sportovce a zisk jedné z medailí tím největším snem. Jak se olympijské medaile od počátku moderní olympiády vyvíjeli? Z čeho jsou ve skutečnosti medaile vyrobeny? Kolik kilogramů kovu je potřebných na výrobu medailí pro jeden ročník? To a mnoho dalšího se dozvíte v článku.

Na léčbu rakoviny nebo splacení dluhů. Podívejte se, proč olympijští vítězové prodávají své zlaté medaile.

Olympijská medaile je největším oceněním každého sportovce. Dokazuje, že je ve svém sportu nejlepší na světě. Je odměnou za roky a roky tvrdé práce a odříkání. Pro každého vítěze má nevyčíslitelnou hodnotu a stává se celoživotní připomínkou jeho velkého vítězství.  Tedy, alespoň tak si to většina z nás představuje. Najdou se však i sportovci, kteří hodnotu svých medailí vyčíslili a brzy po svém triumfu ji prodali. 

Vítej zlatý hattricku – hokejová pohádka v podání českého týmu

Česká republika je malou zemí v srdci Evropy a počtem hokejistů nemůže ani zdaleka konkurovat ostatním hokejovým velmocem. Pravidelně jim však způsobuje během mistrovství světa vrásky na čele a stále patří do úzké skupiny zemí, kterým se podařilo zkompletovat zlatý hattrick. Pojďte si s námi připomenout, jak zlatý hattrick vznikal a jak se ho českým hokejistům podařilo několikrát uhájit.

 

Grand Slam – sen každého tenisty

Melbourne, Paříž, Londýn a New York. Čtyři města, čtyři velké turnaje a čtyři trofeje, které, pokud je získáte během jednoho roku, z vás udělají navždy tenisovou legendu.