Blog

Sporty existují už celá staletí – jak a kdy vznikly?

Touha vyhrát nás provází od nepaměti a vždy byla úzce spojena se sportem. Každý z nás má jiné preference – někoho oslovuje fotbal a snaží se pokořit konkurenční tým, druhý miluje běh a rád si dokazuje, že je rychlejší než ostatní, a jiný zase zdolává horské vrcholy, aby se naučil překonat své vlastní fyzické limity. Jak to ale vůbec začalo, odkud se sport vzal a kdy se proměnil v soutěž?

Velký návrat i čtyři nováčci – olympiáda v Tokiu se rozšiřuje o pět sportů

Celkem v pěti staronových sportech budou mít účastníci tokijské olympiády šanci získat zlaté medaile. Jaké sporty to jsou, jak probíhá proces jejich schvalování a jaké sporty se na olympiádu nedostaly, se můžete dočíst v našem novém článku.

Sporty, které na olympiádě rozhodně nepotkáte – a je to hrozná škoda!

Často vám zde představujeme ty nejznámější sportovní akce a trofeje. Dnes se však podíváme na opačnou stranu – na sporty, které jsou naprosto bizarní a bohužel stále neznámé. Ale kdo ví, třeba se právě z vás stane po přečtení článku nový šampion v šachboxu. 

Když je touha po vítězství silnější než fair play

Každý sportovec touží po vítězství. Pro ten pocit celý rok trénuje a vítězství by obětoval takřka všechno. Někdy dokonce i svou čest.

Grand Slam – sen každého tenisty

Melbourne, Paříž, Londýn a New York. Čtyři města, čtyři velké turnaje a čtyři trofeje, které, pokud je získáte během jednoho roku, z vás udělají navždy tenisovou legendu.

Vítej zlatý hattricku – hokejová pohádka v podání českého týmu

Česká republika je malou zemí v srdci Evropy a počtem hokejistů nemůže ani zdaleka konkurovat ostatním hokejovým velmocem. Pravidelně jim však způsobuje během mistrovství světa vrásky na čele a stále patří do úzké skupiny zemí, kterým se podařilo zkompletovat zlatý hattrick. Pojďte si s námi připomenout, jak zlatý hattrick vznikal a jak se ho českým hokejistům podařilo několikrát uhájit.

 

Na léčbu rakoviny nebo splacení dluhů. Podívejte se, proč olympijští vítězové prodávají své zlaté medaile.

Olympijská medaile je největším oceněním každého sportovce. Dokazuje, že je ve svém sportu nejlepší na světě. Je odměnou za roky a roky tvrdé práce a odříkání. Pro každého vítěze má nevyčíslitelnou hodnotu a stává se celoživotní připomínkou jeho velkého vítězství.  Tedy, alespoň tak si to většina z nás představuje. Najdou se však i sportovci, kteří hodnotu svých medailí vyčíslili a brzy po svém triumfu ji prodali. 

Olympijské medaile – je zlatá skutečně zlatá?

Účast na olympijských hrách je vrcholem kariéry každého sportovce a zisk jedné z medailí tím největším snem. Jak se olympijské medaile od počátku moderní olympiády vyvíjeli? Z čeho jsou ve skutečnosti medaile vyrobeny? Kolik kilogramů kovu je potřebných na výrobu medailí pro jeden ročník? To a mnoho dalšího se dozvíte v článku.

4 nejproslulejší trofeje, které by chtěl získat každý sportovec

Na světě probíhají miliony soutěží a turnajů, od školních klání až po velké sportovní ligy, ve kterých můžete vyhrát mnoho medailí a pohárů. Existuje však několik výjimečných trofejí, o jejichž zisku snil alespoň jednou snad každý z nás - obléci si žlutý trikot, pozvednout nad hlavu Stanley Cup, užívat si ovace po vítězném Super Bowlu či si nechat obléci zelené sako na Masters. Podívejte se s námi na 4 nejvýznamnější sportovní akce světa a legendární trofeje, které jsou s nimi spojeny.

Jak vznikají nejslavnější sportovní trofeje?

Vítězné trofeje, poháry a medaile jsou věci, bez kterých si už žádné sportovní utkání nedovedeme představit. Chvíle, kdy sportovec pozvedne pohár nad hlavu, jsou výjimečné nejen pro něj, ale i pro všechny jeho fanoušky. Podívejte se s námi na historii Stanley cupu, zjistěte, jaká unikátní trofej se vyrábí v malé české sklárně, nebo kdo dával do medailí kousky meteoritu.

Odkud se vzaly medaile a poháry?

V dnešní době je naprosto běžné, že vítěz sportovního turnaje získá vítězný pohár či medaili.  U medailí se většinou oceňují první tři místa, pohár však získává pouze vítěz. Tato sportovní trofej tak může vypadat libovolně, nejčastěji jako miniaturní socha, která symbolizuje danou sportovní disciplínu. Odkud se tyto zvyklosti vzaly?